Jdi na obsah Jdi na menu
 


  
Po čtyřleté pauze se PRD opět vydal do světa s neobvyklou komedií z anglického prostředí - Pes Baskervillský. Premiéra byla 21. listopadu 2010 a hrálo se až do jara roku 2012. Odehráli jsme celkem 13 představení (3x Prakšice, Dobrkovice, Uherský Brod - klášterní sál, Veletiny, Hradčovice, Březová, Dolní Němčí, Horní Němčí, Vlčnov - farní den, Bojkovice, Kaňovice).
 
Z programu:Obrazek
Má vůbec cenu zaobírat se v současnosti Sherlockem Holmesem – nejslavnějším hrdinou spisovatele sira Arthura C. Doyla? Má vůbec cenu představovat detektivův asi nejslavnější případ, který byl několikrát převeden do filmového podoby, takže jej dozajista všichni znají? Upřímně: má. A opravdu jej všichni znají? Na Doylových příbězích vyrostly nejméně dvě generace, jenže… Ano, je tu slovíčko jenže, představující onen pomyslný háček. Jenže co generace současných čtenářů a diváků? Říká jim něco jméno Sherlock Holmes v době, kdy světu vládne Twilight mánie a kdoví jaké další literární a filmové ikony? Myslím, že ne. A právě proto je třeba to napravit a tento záhadami obestřený příběh divákům přiblížit.
Krutý Hugo Baskerville někdy v 17. století brutálně zabije sluhu a jeho dceru pak chce nabídnout svým podobně nemorálním kumpánům. Jí se však podaří uprchnout, a když ji pán dostihne v ruinách chrámu, zabije ji. Hned na to je však sám napaden a zabit obrovským psem, kterého nikdy nikdo nespatřil. Tento dávný příběh vypráví Holmesovi a jeho věrnému Dr. Watsonovi Dr. Richard Mortimer. Ten byl lékařem a přítelem zesnulého Sira Charlese Baskervilla, který nedávno zemřel podle všeho šokem z leknutí v devonshirských hvozdech poblíž onoho rozpadlého opatství. Z Londýna právě přijíždí Sir Henry Baskerville, který je dědicem panství. Začíná tedy vyšetřování úmrtí na starém panství v Devonshire v ponuré a děsivé atmosféře obklopené tajemnými a zamlženými blaty…
U Psa Baskervilského ve zpracování Jana Skopečka však nad hororovými prvky převažuje nadsázka a anglický humor. Pevně věřím, že se vám tato divadelní hra bude líbit i v naší úpravě a že nenastane situace podobná citátu Josefa Poláčka: „Pro neutuchající potlesk diváků byla přestávka několikrát opakována.“
V závěru chci vyslovit velké poděkování VŠEM členům našeho ochotnického souboru. Za Psem Baskervilským v našem podání stojí desítky hodin namáhavé práce nad textem, ztvárněním charakteru postav, tvorbou kulis a kostýmů a hlavně trpělivého naslouchání a plnění zaručeně „skvělých“ rad režisérky, neboť řečeno slovy Františka Rollanda: Režisér je člověk, který učí jiné, co sám neumí.“ Děkuji, že jste mě vždy neposlechli a nechali se vést spíše svými intuicemi. Děkuji za váš čas věnovaný divadlu, děkuji za to, že nenecháte zaniknout tradici ochotnického divadelnictví.
Milí diváci, jménem ochotnického souboru PRD vám přeji pohodový kulturní zážitek a vězte, že: „Herecké umění spočívá v tom dosáhnout, aby diváci nekašlali.“ (Ralph Richardson)
Chcete-li povzbudit naše herecké sebevědomí, tedy prosím nekašlete.

                                                               Libuše Goldmannová

 

Obsazení:

Sherlock Holmes: Rober Goldmann

Dr. John Watson: František Moštěk

Henry Baskerville: Ondřej Drábek

Dr. Jakub Mortimer: Ondřej Fibichr

Jack Stapleton: Josef Hruboš

Komorník Barrymore: František Fojtách

Selden, uprchlý trestanec; nádražní zřízenec; kamelot: Augustin Vlk

Beryl Stapletonová: Barbora Goldmannová

Laura Lyonsová: Klára Goldmannová

Hospodyně Hudsonová: Zuzana Gregůrková

Hospodyně Eliza: Jolana Krejčiříková

 

Nápověda: Monika Mošťková, Olga Gregůrková

Zvukař a osvětlovač: Vladimír Stojaspal

 

Režie: Libuše Goldmannová

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář